52045-2019 - PlaneringSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till leverantörspresentation Artroskopiutrustning Handkirurgi Region Skåne
Referensnummer: 2019-O000XXX RFI
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne orienterar sig inför en regionövergripande upphandling av artroskopiutrustning specifikt för handkirurgi för möjlig placering på flera sjukhus inom regionen men främst vid SUS, Malmö. Av denna anledning inbjuds leverantörer, som har ett intresse av upphandlingen under 2019, till en presentation av sitt sortiment och en efterföljande diskussion med en expertgrupp om utrustningens funktionalitet i förhållande till varierande behov.
Artroskopiutrustningen ska kunna tillgodose kraven som föreligger specifikt vid alla typer av handkirurgiska ingrepp som utförs i Region Skånes regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna annons avser endast en inbjudan till leverantörspresentation av artroskopiutrustning och tillhörande förbrukningsartiklar specifikt för handkirurgi