52048-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träavfall – förbehandling.
Referensnummer: TN 2017-00009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser krossning och bortforsling av returträ, för Växjö kommuns renhållningsavdelning. Avfallet härrör från såväl hushåll som industri.
Vissa grunder som kan leda till uteslutning LOU 13 kap. 3§.
Ekonomisk kapacitet:
1. Uteslutning från att delta i upphandling enligt 2 § 13 kap LOU (2016:1145).
2. F-skatt Leverantören ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt.
3. Finansiell och ekonomisk ställning. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning.
Teknisk förmåga och kapacitet:
Anbudsgivare visar att de har dokumenterade resurser/kapacitet och kompetens för att utföra den efterfrågade tjänsten och arbetet som följer av denna.
Referenser:
Anbudsgivare redovisar minst tre (3) referenser, från tre olika uppdragsgivare för uppdrag avseende krossning av träavfall, som utförts av anbudsgivaren under de senaste 2 åren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymuppskattning:
Volymen uppskattas till 6 000 ton per år. Observera att Växjö kommun inte kan garantera några volymer, behovet varierar över tiden, ovan angiven volym är en uppskattning, baserad på tillgänglig statistik.