Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Chatbot till Enköpings kommun
Referensnummer: KS2021/305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen efterfrågar en Chatbot med AI till Enköping kommuns webbplats.
Efterfrågat system ska vara ett standardsystem som säljs eller erbjuds på marknaden.
Systemet ska levereras som en tjänst där anbudsgivaren har ett samlat ansvar för både drift, support, tillhandahållande och funktionalitet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen