520510-2019 - ResultatSverige-Landskrona: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisservice
Referensnummer: 2019/1788
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för funktionsservice av alla hisstyper.
Föregående år var volymen 349 000 SEK. och antal objekt 181 st. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.
Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313100 Hissinstallationer, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående år var volymen 349 000 SEK. och antal objekt 181 st. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 5 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen upphör avtalet att gälla och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är 1 år med möjlighet att förlänga 1+1+1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.