Rosendal beställarstöd, gällande gator, VA och alllmän mark
Referensnummer: KSN-2017-3954
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulten ska vara stöd för kommunen i arbetet med att styra och planera arbetet för allmän platsmark och övrig kommunägd mark i Rosendalsområdet och dess närområde. I arbetet ingår tidsplanering, stöd i arbetet med att hantera projektörer och övriga konsulter samt byggledning, miljöstyrning, granskning, utredning och andra liknande tjänster. Konsulten ska tillhandahålla olika kompetenser inom stadsbyggnad som beställaren efterfrågar för att styra utveckla och genomföra projektet.