520645-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lönetjänst
Referensnummer: inget ref.nummer
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.1.4.
Kort beskrivning
Operan vill lägga ut hanteringen av löner på ett externt företag (outsourcing), vilket innebär att den egna interna lönefunktionen avvecklas. En löneadministratör berörs av personalövergång.
Syftet med denna upphandling är att träffa tjänstekontrakt med en leverantör för denna lönetjänst inkl. bakomliggande systemstöd (lönesystem med självservicerutiner, rapportverktyg m.m.) som är viktiga för tjänsten.