52067-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KS 2017/56 Utbildning i facilitering för dialogledare samt koncept och material för dialogmöten.
Referensnummer: KS 2017/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtalsupphandling.
Allmänt:
Uddevalla kommun genomför en upphandling av Utbildning i facilitering för dialogledare samt koncept och material för dialogmöten och inbjuder er att lämna anbud enligt detta förfrågningsunderlag. Ytterligare allmän information finns i bilaga 1 Krav på leverantör och krav på tjänsten.
Uddevalla kommun är belägen i Bohuslän, ungefär 8 mil från Göteborg och har ca 54 000 invånare. Uddevalla kommun har ungefär 4 500 tillsvidareanställda, fördelade på 5 olika förvaltningar: Socialtjänsten, Barn- och utbildning, Kultur och fritid, Samhällsbyggnad samt Kommunledningskontoret.
Syfte:
Upphandlingens syfte är att få till stånd ramavtal med en leverantörer som kan tillgodose kommunens löpande behov under avtalsperioden.
Närmare beskrivning av syfte och mål, omfattning, krav på leverantören samt krav på tjänsten framgår i de till denna upphandling bifogade dokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79632000 Utbildning av personal, 79633000 Personalutveckling, 80511000 Personalutbildning, 80532000 Chefsutbildning, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen