520683-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Programvara för tidsredovisning eller personal
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Personal- och Lönesystem
Referensnummer: A127.527/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs som en gemensam upphandling mellan Polismyndigheten, Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten.
Upphandlingen omfattar ett personal- och lönesystem. Systemet förväntas innehålla komplett och kraftfull funktionalitet för personal- och löneadministration som passar Myndigheternas verksamhet. Inom detta område krävs utvecklade självservicesrutiner, schema- och tidrapporteringsfunktioner (såväl för lönepåverkande avvikelser som för aktivitets/projekt-redovisning inklusive flextidshantering), reseräkningshantering, rapport- och analysfunktioner samt stöd för statliga regelverk, inklusive specifika för myndigheterna och krav på in- och utdata.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemet förväntas också innehålla kompletterande moduler för stöd inom olika HR-processer, såsom rekrytering, kompetenshantering och utbildnings-administration. Integration till applikationer för schema- och bemanningsplanering är ett område där Polismyndigheten har omfattande behov och som är verksamhetskritiskt för Polismyndigheten. Detta är dock inte fallet för övriga myndigheter som deltar i denna upphandling.
Leveransen av systemet omfattar följande områden:
• Leverans av system inklusive migrering och driftsättning i test- och produktionsmiljö.
• Distribution av systemet för egen drift vid Polismyndigheten samt Åklagarmyndigheten.
• Support och underhåll inklusive teknisk förvaltning och vidareutveckling.
• Dokumentation.
• Utbildning.
• Konsulttjänster vars karaktär bestäms av behovet hos Polismyndigheten-myndigheterna.
Upphandlingsvolymen är baserat på sammanlagt 35000 anställda inom de tre myndigheterna gemensamt vid den tidpunkt som Systemet kommer att implementeras och driftsättas.