520685-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av husarkitekt för Nationalmuseum
Referensnummer: 0178/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arkitektens uppgift är att bistå SFV:s förvaltning vid utveckling av både mark och byggnader i samverkan. Arkitekten i egenskap av GK leder en konsultgrupp som skall omfatta kompetenser inom K, V, E, landskap/mark, tillgänglighet, brandsäkerhet, miljö och antikvariska frågor – samt inredningsarkitekt och konservator.
I arkitektens uppgift som GK ingår att samgranska konsultgruppens handlingar och tillsammans med sina underkonsulter svara för en kulturhistorisk och funktionell helhetsbedömning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I arbetet gäller det att vara kostnadseffektiv, att varsamt ställa intressen och behov mot varandra och försöka få mest valuta för insatsen. Uppdraget kräver erfarenhet av åtagande från tidigare arbete med kostnads- och tidsstyrning i likvärdiga entreprenader/anläggningar med byggnader och miljöer.