See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunal vuxenutbildning - Område 1
Beskrivning: Leverantören ska bedriva: • Yrkesinriktad svenska för invandrare (SFI) inom o studieväg 1 kurs A-D (närundervisning, dag) o studieväg 2-3 kurs B-D (närundervisning med inslag av fjärr) • Grundläggande läs- och skrivinlärning (närundervisning, dag) • Samhällsorientering för vissa nyanlända (närundervisning, dag)
Intern identifierare: 24/71
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Leverantörerna ansöker i första steget om att delta i upphandlingen. Detaljer finns i upphandlingsdokumenten.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000