52080-2021 - ResultatSverige-VÄSTERÅS: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fakoutrustning för kataraktoperation till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN19-0159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av två (2) stycken Fakoemulsifikationsapparater inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
Utrustningen kommer att placeras på ögonkliniken vid Västmanlands Sjukhus, Västerås.
Optioner för förlängning avser förbrukningsmaterial.
Aktuell upphandling
Region Västmanland avser att teckna köpekontrakt avseende två (2) stycken fakoutrustningar, fullt utrustade inkl. samtliga tillbehör samt programvara som krävs för att göra kliniska ingrepp i enlighet med Pos. 1.2 Kravspecifikation, Bilaga 1.
Inkluderat i upphandlingen omfattas också förbrukningsmateriel, instrument och klinisk- och teknisk dokumentation, utbildning av klinisk och teknisk personal, installation och provning till fullt driftfärdigt skick. Antalet förbrukningsartiklar är uppskattade per år. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Fakoutrustningarna kommer att placeras och användas i Region Västmanland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen