520829-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster och mindre byggentreprenader
Referensnummer: 3.2.1-2020-26969
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Delområde A - Byggtjänster
Entreprenören åtar sig att för beställarens räkning, som totalentreprenad, projektera, utföra och samordna entreprenadarbeten upp till 2 MSEK per avrop (exklusive ÄTA: or).
Delområde B – Mindre byggentreprenader
Entreprenören åtar sig att för beställarens räkning, som totalentreprenad, projektera, utföra och samordna entreprenadarbeten för en budget överstigande 2 MSEK per avrop (exklusive ÄTA:or) upp till 10 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen