520889-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Programimplementation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kassasystem
Referensnummer: 233-35-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72263000 Programimplementation
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens historiska museer och Nationalmuseum genomför en upphandling för att säkra myndigheternas fortsatta behov av kassasystem.
Upphandlingen omfattar leverans av en helhetslösning för kassasystem som stödjer betalning för
entrébiljetter samt butiksartiklar på beställarens museer. Behoven på museerna ser snarlika ut men
hanterar olika volymer av transaktioner.
Beställarens behov omfattar även hårdvara i form av bemannade kassor med 2D-scanner, kvittoskrivare,
streckkodsetikettskrivare, kontanthanteringslösning samt möjlighet att läsa av webbiljetter med QRkoder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30142000 Räknemaskiner och kassaapparater, 48110000 Programvara för kassasystem, 72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen