52092-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Transportventilatorer
Referensnummer: DU-UPP18-0402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av fyra (4) st transportventilatorer samt option två (2) st inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. Utrustningen ska placeras på anestesikliniken Mälarsjukhuset, Eskilstuna (2 st) samt Kullbergska sjukhuset, Katrineholm (2 st). Option till anestesikliniken, Nyköpings lasarett (3 st).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk, 33195110 Andningsmonitorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans av fyra (4) st transportventilatorer samt option två (2) st inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. Utrustningen ska placeras på anestesikliniken Mälarsjukhuset, Eskilstuna (2 st) samt Kullbergska sjukhuset, Katrineholm (2 st). Option till anestesikliniken, Nyköpings lasarett (2 st).
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av fyra (4) st. Transportventilatorer att placeras på anestesikliniken Mälarsjukhuset, Eskilstuna (2 st). samt Kullbergska sjukhuset, Katrineholm (2 st).
Upphandlingen omfattar: - Leverans av Transportventilatorer inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk personal- Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på komplett teknisk serviceutbildning - Option på ytterligare utbildning av klinisk personal utöver det som ingår i leveransen- Option på ytterligare tre (3) st. transportventilatorer till anestesikliniken, Nyköpings lasarett
— Option på separat avtal avseende maskinbunden förbrukningsmateriel.
Upphandlingen avser upphandlingskontrakt köp av medicintekniska produkter i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.