52109-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering gata, mark och geoteknik.
Referensnummer: 2016/00897-TN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konsulttjänster till Västerås stad för specialistkompetens inom uppdragsområde projektering gata, mark samt geoteknik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71326000 Kompletterande byggnadstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen