521094-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Räddningsfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motorsprutor klass 2
Referensnummer: 0482/20UH-2020-92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114110 Räddningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende motorsprutor klass 2 till Räddningstjänsten Storgöteborg.
En motorspruta används normalt för brandsläckning där man saknar tillgång till brandpostnätet eller när brandpostnätet inte ger tillräckligt med vatten. En motorspruta kan även användas för tryckhöjning då vatten ska transporteras längre sträckor.
Motorsprutan ska vara monterad på en släpkärra. Motorsprutan ska på ett enkelt sätt gå att ta loss från kärran, för att kunna bäras av fyra personer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114110 Räddningsfordon, 34144210 Brandfordon, 35111000 Brandbekämpningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen