See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontorspapper och specialpapper
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för Kontorspapper och Specialpapper. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsdelar (Kontorspapper respektive Specialpapper), där anbud kan lämnas för ena eller båda delarna.
Intern identifierare: C 2023-0976
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30197600 Förädlat papper och kartong
Ytterligare klassificering (cpv): 30197630 Tryckpapper, 30197643 Kopieringspapper
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Kvalificeringskrav och dylikt
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kontorspapper
Beskrivning: Kontorspapper i vanligt förekommande format (i huvudsak A3 och A4). Hålat kontorspapper ska uppfylla svenskt format för hålning. Leverantören ska kunna erbjuda kontorspapper i olika format som absorberar toner väl och har hög opacitet.
Huvudklassificering (cpv): 30197643 Kopieringspapper
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Specialpapper
Beskrivning: Specialpapper som används vid tryckning, bl.a. bestruket och obestruket papper i storformat samt färgat papper i storformat. Leverantör ska kunna tillhandahålla samtliga efterfrågade papperstyper som ingår i efterfrågad standardsortiment. Specialpapper ska kunna beställas från 250 ark upp till pallenhet (pall med kartonger).
Huvudklassificering (cpv): 30197630 Tryckpapper