Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kapacitetsupphandling av mFRR (manual Frequency Restoration Reserve) 2020/2021
Referensnummer: Svk 2019/3474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Som systemansvarig myndighet har Svenska kraftnät ansvaret för att kraftsystemet alltid kan hantera störningar och snabbt återställa de automatiska frekvensstyrda reserverna. Ansvaret omfattar också att se till att överföringar i nätet återförs inom gällande gränser. Detta säkerställs genom den snabba aktiva störningsreserven. Kraven för störningsreserven fastställs i det gemensamma nordiska systemdriftsavtalet (SOA).
Denna upphandling avser behovet av effekt i Svenska kraftnäts Störningsreserv under perioden 1.6.2020 - 31.5.2021. Avtal kan tecknas med en eller flera leverantörer för att täcka det totala behovet upp till cirka 300 MW.
Notera att Svenska kraftnät i upphandlingen endast kommer att efterfråga anbud som omfattar effektreglering från anläggningar som är geografiskt belägna inom Elområdena SE3 eller SE4.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen