Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för Energimyndighetens arbete gällande trygg energiförsörjning och civilt försvar
Referensnummer: 2022-4307
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79430000 Krishantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten har behov av stöd inom området krishantering för informationsförsörjning i Sverige och stöd i arbetet med att verka för en trygg energiförsörjning i enlighet med energipolitikens mål samt målen för samhällets krisberedskap.
Säkerhetsskyddad information kommer inte att användas vid själva upphandlingen men kan mycket väl inrymmas i uppdragen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen