521273-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Hantering och clearing
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänst för kortinlösen
Referensnummer: TN 2019-0096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66133000 Hantering och clearing
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kortinlösen för Trafikförvaltningens kunder som betalar med kort(Visa och Mastercard).
Under det senaste året har Trafikförvaltningen avropat kortinlösentjänster för ca 13 MSEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66172000 Hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar kortinlösen för Trafikförvaltningens kunder som betalar med kort.