521305-2019 - ResultatSverige-Arlanda: Smycken, klockor o. d.
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession av Skönhet och Accessoarer på Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2019-00816
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18500000 Smycken, klockor o. d.
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska, i enlighet med villkoren i detta avtal jämte tillhörande bilagor, driva en butik med ett brett sortiment från väldoftande skönhetsprodukter av lyxig karaktär till exklusiva accessoarer och väskor. Butiken är en s.k shop in shop butik, med tre separata enheter i samma lokal för respektive sortiment.
För de fall att anbudssökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudssökningen. Användandet av ESPD är frivliligt.
Kontroll av ESPD angiven information sker innan tilldelning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Koncessionshavaren ska bedriva en butik placerad på Stockholm Arlanda Airport som tillhandahåller ett blandat sortiment från skönhet och hudvårdsprodukter som kännetecknas av lyx och harmoni, till accessoarer och väskor av såväl billigare till mer exklusiv karaktär.