Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-konsulttjänster.
Referensnummer: SR1706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio har en komplex IT-miljö med höga krav på tillgänglighet. Sveriges Radio avser med denna upphandling upphandla IT-konsulttjänster för att tillgodose en del av företagets kommande behov av kompetens och resurser inom IT- och teknikområden; Drift och support specialister, Projektledare, IT-management. Målet med upphandlingen är ett ramavtal med två (2) rangordnade leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen