Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende lås- och larmservice.
Referensnummer: 17/02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling gäller löpande avrop av lås- och larmservice i Beställarens fastighetsbestånd som genomförs efter avrop. Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med en Entreprenör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 35121700 Larmsystem, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44522400 Låsdelar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 98390000 Andra tjänster, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens målsättning med detta ramavtal är att knyta till sig en Entreprenör som på ett snabbt, smidigt, tekniskt och ekonomiskt optimalt sätt kan utföra efterfrågade tjänster.
Service av brandlarm inte omfattas av detta ramavtal.