521550-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sala: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer Bygg
Referensnummer: 2019/1297
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för årsentreprenörer bygg. Ramavtalet omfattar bygg- och träarbeten som exempelvis ny-, till- och ombyggnadsarbeten avseende fastigheter för vilka Sala kommun ansvarar.
Arbetena kan vara såväl planerade som akuta.
Uppdrag som beräknas understiga en kostnad om 10 MSEK per specifikt uppdrag kommer att avropas från ramavtalet. Uppdrag som beställaren beräknar kommer överstiga 10 MSEK kommer att upphandlas utanför avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen