521631-2019 - ResultatSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mark- och anläggningsarbeten
Referensnummer: 201905
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar avrop av både utförandeentreprenader och totalentreprenader. Beräknat värde för årliga avrop uppgår till ca 15 MSEK. Maximalt värde för ramavtalet är 60 MSEK. B garanterar dock inga volymer under avtalstiden.
Ramavtal kommer att tecknas med tre entreprenörer. Avrop med ett uppskattat värde som understiger 1 000 000 SEK görs via en fastställd rangordning. För avrop med ett uppskattat värde överstigande 1 000 000 SEK görs en förnyad konkurrensutsättning mellan de ramavtalade entreprenörerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal mark och anläggning