521673-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Engångsartiklar för catering
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Papper och plast
Referensnummer: 3.3.2-732/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39222100 Engångsartiklar för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens volym
Under året 2017 avropade Staden förbrukningsmateriel inom området Papper och plast för drygt 10 MSEK. Inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag. Observera att de faktorer som anges i prisbilagan är fiktiva värden i utvärderingssyfte.
Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden avvecklas eller tillkommer.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast:
28.12.2018
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med:
31.5.2019
Om anledning finns, exempelvis vid en eventuell överprövning, kan giltighetstiden för anbuden komma att förlängas. Den upphandlande myndigheten kommer i sådana fall att begära bekräftelse av anbudsgivaren att denne godkänner förlängningen.