521711-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Statistiktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Statistiska tjänster
Referensnummer: EUI 18 039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79330000 Statistiktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statistiktjänst för all forskning och kliniska prövningar.
Om upphandlingen
Upphandlingen syftar till att upprätta ett ramavtal för Statistiska tjänster, i synnerhet för studien A randomized, double-blind, placebo-controlled multicenter trial on the efficacy of varenicline and bupropion in combination and alone, for treatment of alcohol use disorder, med planerad start 1 mars 2019. Studien avslutas i mars 2022, med efterarbete som beräknas pågå till mars 2023. Se bilaga Studie. Andra studier hos beställaren avseende klinisk forskning, som omfattar interventionsstudier, inklusive läkemedelsstudier och epidemiologiska studier inom ämnesområdet psykiatri/beroende, kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande parter
Upphandlande myndighet är Göteborgs universitet, organisationsnummer 202100-3153
Institutionen för neurovetenskap och fysiologi, Sahlgrenska universitetssjukhuset genomför denna upphandling. Vid institutionen bedrivs omfattande forskning och undervisning över stora kunskapsområden, från molekyl till människa.
Bland de tillstånd som ägnas särskilt intresse kan nämnas de psykiatriska och neurologiska folksjukdomarna, demenssjukdomar, de neuropsykiatriska funktionshindren, ögonsjukdomar och de vanligt förekommande metabola och kardiovaskulära sjukdomarna. Målet med forskningen är att förstå de bakomliggande orsakerna till dessa sjukdomar. Vi arbetar också för att resultaten snabbt skall kunna återföras till vården i form av bättre diagnostik, behandling och läkemedel.
Arvid Carlsson, professor emeritus vid institutionen, tilldelades år 2000 Nobelpriset i fysiologi eller medicin för sina "upptäckter rörande signalsubstanser i nervsystemet". Carlssons studier har visat att det är möjligt att med hjälp av läkemedel modulera de ämnen som sköter kommunikationen mellan hjärnans nervceller. Den här strategin har legat till grund för i stort sett all senare forskning kring läkemedelsbehandling av neurologiska och psykiatriska sjukdomar. Läs mer om Arvid Carlssons forskning på Sahlgrenska akademins webbplats.
Vi ansvarar för arbetsterapeut-, fysioterapeut-, logoped-, audionom- och apotekarutbildningarna, och har dessutom omfattande åtaganden inom utbildningsprogrammen för blivande läkare, tandläkare, receptarier och biomedicinska analytiker. Alla våra utbildningsprogram leder fram till en yrkesexamen. Institutionen bedriver även forskarutbildning, uppdragsutbildning och ger fristående kurser. Kunskapsöverföring till studenter och därmed kommande generationer av framgångsrika forskare och kliniker har en mycket central roll i vår verksamhet.
Institutionen har, förutom att bedriva utbildning och forskning, ett stort engagemang i den tredje uppgiften. Detta sker genom samverkan med organisationer och företag, föreningar och individer för att bidra till lokal och regional utveckling.
Beskrivning Göteborgs universitet
Göteborgs universitet möter samhällets utmaningar med mångsidig kunskap. 37 000 studenter och 6 000 medarbetare gör universitetet till en stor och inspirerande arbetsplats, flödande av kunskap och idéer. Stark forskning och attraktiva utbildningar lockar forskare och studenter från hela världen. Göteborgs universitet är miljöcertifierat och arbetar aktivt för hållbar utveckling. Med ny kunskap och nya perspektiv bidrar universitetet till en bättre framtid. Mer information finns på http://www.gu.se/
Öppet förfarande
Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt lag om offentlig upphandling (2016:1145). Förfarandet innebär att alla anbudsgivare som vill får lämna anbud.
Sista dag för anbudsinlämning
Anbudet ska vara köparen tillhanda senast 17.1.2019 23:59.
Anbudets bidningstid
Anbudet ska vara bindande till och med 17.6.2019.