521787-2023 - ResultatSverige-Falun: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ordningsvakter till Falu och Mora lasarett
Referensnummer: SN 2023/103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ordningsvakter till Region Dalarna, Falu och Mora lasarett, som under semester, sjukdom, ledigheter ska kunna avropas successivt av Regionen. Upphandlingen inkluderar inre och yttre rondering, ordningshållande, avvisning/avlägsna, larmutryckning, helikopteruppdrag m.m. Behovet är störst under semesterperioden juni, juli och augusti.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen