521853-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Soptunnor och papperskorgar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av avfallskärl
Referensnummer: UH-2019-97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928480 Soptunnor och papperskorgar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Västernorrlands län finns ett samarbete mellan renhållarna i kommunerna som kallas Y- Renhållare.
Vi samarbetar i olika frågor som till exempel upphandlingar.
Samarbetet leds av en samordnare som är knuten till Härnösands Energi och Miljö AB.
Denna upphandling gäller ramavtal för avfallskärl i olika storlekar avsedda för hushållsavfall.
Även reservdelar som lock, hjul och hjulaxlar köps in.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen