Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förlängningsrenovering förskolor, generalkonsult
Referensnummer: N230-1306/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalförvaltningen avser att teckna avtal med två generalkonsulter för projekteringsledning och projekteringsgrupp (”Västra/Centrum” respektive ”Östra/Hisingen”).
I vardera generalkonsultgruppen ingår projektering för renovering av 5 st förskolor med optioner på ytterligare 5 st.
Samtliga projekteringar inom uppdragen avser renoveringsarbeten av förskolor i enplanshus byggda under 1970-talet och avsikten är att förlänga förskolornas livslängd med 10 - 20 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen