521864-2023 - ÄndringSverige-Linköping: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och hyrtjänst av renrumskläder/produkter till LiU
Referensnummer: LiU-2022-04551
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tvätteritjänster av LiU:s egenägda renrumskläder/produkter. Upphandlingen omfattar även möjlighet för LiU att övergå till hyrtjänst, innebärande att LiU har möjlighet att hyra renrumskläder/produkter av leverantören som också tillhandahåller tvätt av dessa.