521916-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kreativa kommunikationstjänster inklusive innehållsproduktion för Svenska Spel Tur
Referensnummer: 2020-01385
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser både kreativa kommunikationskoncept och Innehållsproduktion. Uppdraget är begränsat till de produktvarumärken som säljs av Svenska Spel Tur, exempelvis Triss, Lotto, Eurojackpot, Keno och Vikinglotto. Uppdraget omfattar även produktpaketeringar, produktnära tjänster och annan produktkategoriövergripande kommunikation inom ramen för Svenska Spel Turs försäljningsuppdrag.
Se Ansökningsinbjudan för ytterligare beskrivning av omfattning och kvalificeringskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 43 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen