521924-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Projekt- och byggledning
Referensnummer: 20/198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ingående av ramavtal för tillhandahållande av tekniska konsulttjänster inom projekt- och byggledning i samband med om- och tillbyggnadsprojekt/-entreprenader. Beställarens huvudsakliga fastighetsbestånd består av bostadsfastigheter med vissa inslag av lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen