521926-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Post- och budtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern och intern postdistribution
Referensnummer: KS 2020/0460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64100000 Post- och budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern och intern postdistribution.
Förutsättningar
Anbud ska lämnas på det svenska språket.
All kommunikation i detta och kommande avrop/uppdrag ska ske på det svenska språket.
Ersättning för anbudsgivning utgår inte.
Omfattning
Upphandlingen omfattar distribution av externpost och internpost till och ifrån de deltagande myndigheterna, fördelat på cirka 190 olika postmottagare/postavsändare.
Föregående års (1.10.2016 – 30.9.2020) volym var ca 9 000 000 SEK (inklusive porto och paketkostnader) och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64110000 Postgång, 64112000 Posttjänster för brev, 64121000 Budtjänster med olika transportmedel, 64121100 Postutdelning, 64122000 Internpost
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter
Varbergs kommun
Org.nr: 212000-1249
432 80 Varberg
Vatten & Miljö i Väst AB (VIVAB)
Org.nr: 556764-7606
311 21 Falkenberg Varberg
Vatten AB
Org.nr: 556768-1977
311 21 Falkenberg
Falkenbergs Vatten och Renhållning AB
Org.nr: 556560-8121
Varbergs Fastighetsaktiebolag (VFAB)
Org.nr: 556082-0705
Varberg Energi Aktiebolag (VEAB)
Org.nr: 556013-1459
432 13 Varberg
Varberg Energimarknad Aktiebolag
Org.nr: 556524-3010
Räddningstjänsten Väst
Org.nr: 222000-2964
432 32 Varberg