521929-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Hotlab Management System
Referensnummer: RS 2023-04275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
System för hantering av radiofarmaka inom nukleärmedicinska Hotlab. Inom VGR (Västra Götalandsregionen) finns fyra förvaltningar som bedriver verksamhet inom nuklearmedicin. Geografiskt bedrivs denna verksamhet på sju olika sjukhustomter: Samtliga sju sjukhustomter har ett eget Hotlab där radioaktiva läkemedel bereds dagligen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48180000 Medicinsk programvara, 48814400 Informationssystem för klinik, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen