521937-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Programvara för dokumenthantering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för e-signering
Referensnummer: KS2023/260
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48311000 Programvara för dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och omfattning
Upphandlingen avser E-signering:Att realisera digitala underskrifter, stämplar och tidsstämplar inom Enköpings kommun samt Västerås stad baserat på krav i eIDAS förordningen (EU910/2014). samt DIGG:s Tekniska ramverk och normativ specifikation för underskriftstjänster.
De avropsberättigade myndigheterna (se punkt 1.3) gör en gemensam upphandling där de enskilda upphandlande myndigheterna var för sig skriver ett likalydande tilldelningsbeslut efter tilldelning. Parterna kommer att teckna separata avtal.
Mer detaljerade uppgifter framgår av bifogad kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48810000 Informationssystem, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen