Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling avseende gestaltning för Båthamnsvägens ersättning
Referensnummer: 2018-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Utlysning om projekttävling för konstnärlig gestaltning vid Båthamnsvägens ersättning. Den nya infarten mot Österåker kommer i framtiden att gå via industriområdet mellan MacDonalds och OK Q8, under järnvägen. Uppdraget för den konstnär som får uppdraget kommer att vara att utsmycka området kring två cirkulationsplatser och tunnel under spåren. Området kommer att rymma biltrafik, cykeltrafik och gående.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92311000 Konstverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen