2. Förfarande
Förfarande
Titel: HPGe-detektorsystem
Beskrivning: Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen av fyra separata HPGe-detektorsystem, respektive detektorsystem omfattar en stationär HPGe-detektor med tillhörande kylsystem samt en digital signalanalysator med mjukvara. I upphandlingen ingår även en Monte Carlo baserad effektivitetsmjukvara, fabrikskaraktäriserad för respektive detektorsystem.
Intern identifierare: FOI-2024-703
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38430000 Detektions- och analysutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 38431000 Detektorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav på varan/tjänsten
Beskrivning: Se Upphandlingsdokumentet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kvalificering
Beskrivning: Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen av fyra separata HPGe-detektorsystem, respektive detektorsystem omfattar en stationär HPGe-detektor med tillhörande kylsystem samt en digital signalanalysator med mjukvara. I upphandlingen ingår även en Monte Carlo baserad effektivitetsmjukvara, vilken respektive detektorsystem ska vara fabrikskaraktäriserad för.