Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Smidesarbeten
Referensnummer: 2021/682
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser smidesarbeten bestående av renovering och nytillverkning av stål-/gjutjärnskonstruktioner av beställarens befintliga fastighetsbestånd. Exempel på arbeten som ska ingå är löpande underhåll såsom rengöring, reparationer, renoveringar och målningsarbeten (t ex pulverlackering och handmålning) av konstruktioner i smide och gjutjärn såsom räcken, staket, grindar och blomster- och ljusställ, kvartersskyltar, och andra platsanpassade föremål.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44316500 Smide, 44470000 Gjutjärnsprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen