52203-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare Vänersborg
Referensnummer: D.nr:2019/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kundens behov av utskrift, kopiering, samt faxning av fabriksnya skrivare, multifunktionsmaskiner (MFP), skannrar samt service och toner till dessa. Plottrar och matrisskrivare till de upphandlande myndigheternas tryckerier ingår inte i upphandlingen
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer, 30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30232130 Färgskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och omfattning
Upphandlingen avser kundens behov av utskrift, kopiering, skanning samt faxning av fabriksnya multifunktionsmaskiner (MFP) service och toner till dessa. Endast ett fabrikat får förekomma. Serviceavtal ska ingå till samtliga modeller. Leasing ska ske genom den tilldelade anbudsgivaren. Pris för serviceavtal ska anges som klickkostnad per utskrift. Samtliga kostnader ska ingå och vara prissatta i anbudet.
Upphandlingens omfattning framgår av prisbilagan. Volymerna är en uppskattning baserad på statistik för 2017. Vänersborgs kommun har i dag en maskinpark på ca 240 st. Vänersborg kommer att byta ut hela sin maskinpark under avtalets första 8 månader.
Eventuella tillkommande enheter under avtalstiden ska leasas under 4 år.
Syftet är att hitta en leverantör med en mycket väl fungerande organisation inom området som har maskiner för snabb leverans och servicetekniker med bred erfarenhet. Genom att beskriva införandet visar anbudslämnaren hur den klarar av en leverans av denna storlek på utsatt tid och inom ett komplext område. Det ställs stora krav på mätpunkter och rapportering.
Plottrar och matrisskrivare till de upphandlande myndigheternas tryckerier ingår inte i upphandlingen.
De upphandlande myndigheten reserverar sig för att i avtalets omfattning och struktur kan komma att förändras på grund av organisationsförändringar och politiska beslut rörande respektive verksamhet.
De upphandlande myndigheterna förbehåller sig rätten att vid behov prova andra leverantörers produkter i begränsad omfattning. Volymer är endast uppskattade och baseras på statistik. Leverantör ska leverera verkligt behov, vilket kan avvika från angivna behov.