522051-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenadtjänster
Referensnummer: 2.4-2018-1212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för byggnadsarbeten för service-, underhålls- och ombyggnads-arbeten i Beställarens byggnader, mark och järnvägsfordon. Avtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör som i sin tur ska tillhandahålla UE för angivna personalkategorier.
Järnvägsmuseet har under 2017 upphandlat de tjänster som efterfrågas med ett belopp om cirka 2,5 MSEK.
Beställaren kommer sannolikt inte avropa till samma volym som anges och beloppen kan förändras från år till år. Vidare garanteras inga volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45262500 Murning och tegelläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45441000 Glassättning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare, 71550000 Smedtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen