2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projekteringsledare under entreprenadtiden Norrbotniabanan
Beskrivning: Uppdraget är ett konsultuppdrag gällande projekteringsledning vid framtagandet av förfrågningsunderlag/bygghandlingar till entreprenadskedet som omfattar både väg- och järnvägsrelaterade anläggningar och byggnadsverk. Detta innebär att konsulten kommer att arbeta som resursförstärkning i beställarens projektorganisation. Programmet är indelat i flera projekt, varav detta uppdrag avser främst arbete inom: • Skellefteå södra –Projekt Bygghandling Som omfattar bygghandlingar för mark och anläggningsarbeten (inkl byggnadsverk) på sträckan från Ytterbyn (kommungränsen mot Robertsfors) till södra Tuvan , en sträcka på ca 46 km som även innefattar en regionaltågsstation i Bureå.
Intern identifierare: KOM-419736
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Uppdraget är ett konsultuppdrag gällande projekteringsledning vid framtagandet av förfråg-ningsunderlag/bygghandlingar till entreprenadskedet som omfattar både väg- och järnvägs-relaterade anläggningar och byggnadsverk. Detta innebär att konsulten kommer att arbeta som resursförstärkning i beställarens projektorganisation. Programmet är indelat i flera projekt, varav detta uppdrag avser främst arbete inom: • Skellefteå södra –Projekt Bygghandling Som omfattar bygghandlingar för mark och anläggningsarbeten (inkl byggnadsverk) på sträckan från Ytterbyn (kommungränsen mot Robertsfors) till södra Tuvan , en sträcka på ca 46 km som även innefattar en regionaltågsstation i Bureå.
Intern identifierare: Projekteringsledare under entreprenadtiden Norrbotniabanan