522171-2022 - ResultatSverige-Skövde: Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling ”Nytt koncept för hållplatser och väderskydd”
Referensnummer: 1-1507-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen genom Västtrafik och Västfastigheter, anordnar i samverkan med Göteborgs Stad, Mölndals Stad och Partille kommun en allmän projekttävling i två steg, för gestaltning av nytt koncept för hållplatser och väderskydd. Konceptet ska kunna användas i sin helhet eller i delar, i kollektivtrafikens resenärsmiljöer som utförs och förvaltas av ansvarig väghållare samt Västra Götalandsregionen genom Västfastigheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92311000 Konstverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen