522179-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Större och mindre mattor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entrémattor
Referensnummer: 170/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39530000 Större och mindre mattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar hyra av entrémattor inklusive tvätt- och utbytesservice, samt enstaka köp av entrémattor/skrapmattor och därtill kopplade produkter, exempelvis skrapskydd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39531000 Mattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De entrémattor som efterfrågas i denna upphandling ska ha en kvalitetsnivå anpassad för offentliga lokaler beträffande funktionalitet, säkerhet, hygien och slitage. Tjänsten omfattar idag ca 7 800 mattor och den vanligaste bytesfrekvensen är varannan vecka. Antal leveransadresser uppgår till ca 1 900.
Upphandlingen är uppdelad i 7 grupperingar avseende hyra och tvätt av vara och akuttvätt. Anbud ska avse hela upphandlingen och alla grupper 1 - 6 och akuttvätt ska prissättas.
Sortiment och tjänst
Hyra och tvätt av entrémattor i bassortiment
Hyra och tvätt av entrémattor i högabsorberande kvalitet
Hyra och tvätt av barn/lekmattor med motiv
Tvätt av kundägda entrémattor
Akuttvätt
Köp av skrapmattor
Avgränsning
Köp av barn/lekmattor ingår inte i detta avtal, produkterna finns att köpa på ramavtal "Möbler till förskola och skola".
Tvätt av befintliga mattor (Ej entrémattor) ingår inte i detta avtal, dessa tjänster kan beställas på ramavtal "Tvättjänster".