Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Inköpscentral
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IMD-produkter
Referensnummer: 22/145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38421100 Vattenmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett ramavtal, bestående av flera anbudområden inom IMD-produkter och tjänster: Mätdon för el- vatten-, värme och temperaturmätning, Insamlingsenheter för mätdon och centralt system för mätvärden. HBV utökar produktportföljen med två nya standarder, NB-IoT samt LORA, dessa standarder möjliggör IoT-funktioner samt mätinsamling. Två nya anbudsområden har även lagts till: fjärravläsning av analog huvudvattenmätare med tillhörande databastjänst samt 3D-kamera för brunnsinspektion
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 7
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Flödesmätare för vatten och värme. Med M-Bus, wM-Bus och puls
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38421000 Utrustning för flödesmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal med maximalt 3 leverantörer för leverans av flödesmätare för vatten och värme. Med M-Bus, wireless M-Bus samt puls.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/01/2022Slut: 31/12/2023
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
HBV kan förlänga avtal 2 ggr á 1 år
Volym- och energimätare med LoRa eller NB-IoT
Del nr: B
Ytterligare CPV-kod(er) 38421000 Utrustning för flödesmätning, 38421100 Vattenmätare
Ramavtal med maximalt 3 leverantörer för leveranser av vatten och energimätare med radiostandarden LoRa alternativt NB-IoT. Avtalet avser utrustning och inte connectivitet.
Centralt system för mätinsamling, molntjänst
Del nr: E
Ytterligare CPV-kod(er) 32441100 Övervakningssystem för fjärrmätning, 48610000 Databassystem
Ramavtal med maximalt 5 st leverantörer. Molntjänst för mätinsamling av förbrukningsvärden av vatten, energi samt rumstemperatur. Verktyg för uppföljning samt export av förbrukningsvärden till fastighetssystem. Molntjänsten är typ Öppen plattform som är kompatibel med hårdvara från leverantörer som använder M-Bus standard och API:er.
Fjärravläsning av huvudvattenmätare
Del nr: F
Ytterligare CPV-kod(er) 32441100 Övervakningssystem för fjärrmätning
Ramavtal med maximalt 3 leverantörer. Abonnemangstjänst för fjärravläsning av huvudvattenmätare samt utvärdering och validering av mätvärden. Tjänsten är uppkopplad via mobilnätet.