522283-2020 - ResultatSverige-Lidingö: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform
Referensnummer: 20/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende Lärplattform för Lärande- och kulturförvaltningen.
Lärande- och kulturförvaltningen ansvarar för förskolor, pedagogisk omsorg och skolor. Även bibliotek, teater och föreningsliv ingår i förvaltningens ansvarsområde.
Förvaltningen har närmare 1 400 medarbetare och en omsättning på 1,2 miljarder kronor. De ansvarar för omkring 2 600 barn i förskolan, 6 400 elever i grundskolan och 1 600 elever i gymnasiet.
Lidingö Stad är en av Stockholms läns kommuner och har drygt 47 000 invånare. Staden innefattar ön Lidingö samt ett antal kringliggande ögrupper och är indelad i 18 stadsdelar där invånarantalet varierar från ett hundratal till drygt 5000
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48800000 Informationssystem och servrar, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.