522336-2018 - ResultatSverige-Lund: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationell leasing av bruksbilar för Lunds universitet
Referensnummer: V 2018/1561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för Operationell leasing av bruksbilar att användas i tjänsten för Lunds universitet. Samtliga kringtjänster som administration, försäkringar, skatter service och underhåll skall vara inkluderade i leasingavtalet och antagen leverantör skall garantera fordonens restvärde.
Avtalstiden är fyra (4) år. Under avtalstiden kan separata leasingavtal med en löptid på 36 månader upprättas.
Omfattning
Avrop sker i enlighet med verksamhetens behov. Observera att Lunds universitet inte garanterar några volymer i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34131000 Pickupper, 34134100 Lastbilar med flak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen