522456-2017 - PlaneringSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av Kärlekens skola
Referensnummer: 301007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av skola för årskurs 4-9 med tillhörande utemiljö samt ett tillagningskök och personalutrymmen.
Objektet avser nybyggnad av ca 7257 m2 samt tillhörande komplementbyggnader.
Bruttoarea (BTA): 7257 m2 fördelat på 2 plan (plan 1: 3959 m2, plan 2: 3298 m2).
Behandlad tomtarea är ca 20 000 m2 (exkl. hus).
Byggnaden ska certifieras enligt miljöbyggnad silver.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en samordnad generalentreprenad enligt följande:
─Byggentreprenad (GE).
─Sidoentreprenader:
─Rörentreprenad.
─Luftbehandlingsentreprenad.
─Elentreprenad.
─Storköks - och varukylaentreprenad.
─Styr - och övervakningsentreprenad.
─Sprinklerentreprenad.