2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vitvaror och hushållsartiklar
Beskrivning: Värnamo kommun avser att upphandla kommunens löpande behov av Vitvaror och hushålls el-artiklar så som dammsugare och microvågsugnar. Kommunen förbehåller sig rätten att göra separat förfrågan vid större projekt. Transport och installation av produkter inom Värnamo kommun utförs av leverantören se mer info i prisbilagan. Avemballering: - Maskinen kopplas till befintligt eluttag - Vid vattenanslutning så monteras vatten till befintliga uttag - Vid avloppsvatten så monteras detta till befintliga ledningar - Maskinen placeras i våg - Utbildning av berörd personal om apparatens funktioner - Funktionskontroll - Återtagande och återvinning av apparaten och utbytta komponenter - Enklare snickeriarbeten med tillpassning av lister och ev. över- eller sidoskåp - Allt emballage tas i retur efter utfört arbete. Värnamo kommun uppskattar värdet på denna upphandling till ca 2 miljoner/år. Takvärde för avtalet är 8,5 miljoner. Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39700000 Hushållsapparater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105255:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39711110 Kylfrysar, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711100 Kylskåp och frysar, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner