522499-2019 - ResultatSverige-Kalmar: Dialysapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRRT Akut-/IVA-dialys
Referensnummer: 2019-028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Region Kalmar Intensivvårdsavdelningar finns det idag 4 st. utrustningar för IVA-dialys, CRRT.
Upphandlingen avser att ersätta 3 utrustningar vid länssjukhuset i Kalmar med option på ytterligare utrustning till Västerviks sjukhus inklusive apparatspecifikt förbrukningsmaterial.
Dessutom ingår option Region Jönköpings län med cirka 8 utrustningar inklusive apparatspecifikt förbrukningsmaterial
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen